Wszystko co powinniśmy wiedzieć o nawadnianiu ogrodu

Wszystko co powinniśmy wiedzieć o nawadnianiu ogrodu
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nawadnianie, zwłaszcza w czasie upałów i susz, to bardzo ważna kwestia. Jak prawidłowo podlewać roślinność i sprawdzić czy ma odpowiedni poziom wilgotności?

Przy panujących warunkach pogodowych utrzymanie zielonego i pełnego witalności ogrodu graniczy z cudem. Rozwiązaniem może okazać się zmiana roślin na takie, które nie potrzebują nawadniania w dużych ilościach. Jeśli gruntowne przetasowanie twojej roślinności cię nie interesuje, wiele osób decyduje się na montaż systemu do nawadniania ogrodu, dzięki któremu zapewnienie odpowiedniej ilości wody jest łatwiejsze. Instalacja zraszaczy pozwala cieszyć się zielonym trawnikiem oraz bujną roślinnością nawet w samym środku upalnego lata.

>> Przeczytaj także: Porządki w ogrodzie – wąż ogrodowy zwijany i inne opcje przechowywania

System do nawadniania ogrodu 

Woda jest niezbędna, aby rośliny prawidłowo się rozwijały oraz pozostały zielone. Niewystarczająca ilość opadów skutkuje tym, że latem gleba jest bardzo sucha i pozbawiona życiodajnej wilgoci. Właściciele działek, którzy pielęgnują na nich swoje rośliny, rabaty z kwiatami, a często również ogródek warzywny, są zmuszeni podlewać zasadzone uprawy na własną rękę. Ogromnym ułatwieniem, które pozwoli zaoszczędzić czas, jest zamontowanie w ogrodzie automatycznego systemu do nawadniania ogrodu. 

system nawadniający ogród
Photo by Peggy Choucair from: Pixabay.com

System zraszaczy najlepiej zamontować w ogrodzie jeszcze przed zasianiem trawnika, ponieważ do jego uruchomienia potrzebne są rurki zakopane w ziemi. W wyznaczonych wcześniej miejscach przecinamy rurkę i umieszczamy zraszacz. Plan oraz instalację systemu do nawadniania można wykonać samodzielnie lub zlecić to profesjonalnej ekipie. Ważne jest, aby system obejmował całą powierzchnię, którą chcemy nawadniać. Zraszacze oblewają wodą teren wokół siebie w ustalonym przez nas promieniu. Całość należy podłączyć do skrzynki z odpowiednimi elektrozaworami. 

Zalety automatycznego systemu do nawadniania 

Automatyczne nawadnianie ogrodu pozwala na redukcję zużycia wody potrzebnej do podlewania roślin nawet o 50 procent w porównaniu do tradycyjnej metody. System zraszaczy daje możliwość kontroli zużycia wody oraz różne jej dawkowanie dla poszczególnych roślin. Dużą zaletą automatycznego systemu nawadniającego jest ogromna oszczędność naszego czasu. Podlewanie trawnika oraz ogrodu można ustawić tak, aby odbywało się w godzinach nocnych, co pozwala zmniejszyć parowanie wody. Włączenie zraszaczy nocą pozwala korzystać z ogrodu bez ograniczeń w ciągu dnia. Znaczącym plusem systemu do nawadniania jest fakt, że podlewanie odbywa się całkowicie bez udziału właściciela. Wystarczy odpowiednio zaprogramować system, aby dostosować zraszanie do potrzeb roślin, krzewów i warzyw.

Koszty instalacji nawadniającej 

Koszt automatycznego systemu do nawadniania ogrodu oraz trawnika zależy od kilku czynników. Znaczenie ma powierzchnia terenu, który ma zostać podlany – na dużych działkach, gdzie posadzonych jest więcej roślin, koszt systemu zraszaczy będzie wyższy. Istotną kwestią jest również ukształtowanie terenu. Kolejną rzeczą, która wpływa na cenę całości, to koszt elementów systemu oraz to, czy będziemy go instalować samodzielnie czy przy pomocy specjalistów. Całkowita cena zamontowania automatycznego systemu do nawadniania to zazwyczaj kilka tysięcy złotych. 

Podlewanie ogrodu deszczówką 

konewka w ogrodzie
Photo by Manfred Richter from Pixabay.com

Gospodarka wodna w Polsce to trudny temat; poziom wód gruntowych obniża się, wysychają niektóre studnie. Latem wiele samorządów podejmuje decyzję o zakazie używania wód z wodociągów do celów gospodarczych, w tym do podlewania przydomowych ogródków. Rozwiązaniem tej sytuacji jest gromadzenie wody deszczowej w zbiornikach retencyjnych, której później użyjemy do nawadniania ogrodu. Zbiorniki na wodę deszczową zaprojektowane są w taki sposób, aby magazynować zapas wody przez określoną liczbę dni, aby była świeża i zdatna do podlewania roślin. W celu wykorzystania deszczówki wystarczy połączenie systemu do nawadniania ze zbiornikiem, w którym zgromadzona jest woda. 

Amadeusz Keler
Amadeusz Keler jest absolwentem architektury krajobrazu na SGGW w Warszawie. Zdobywał doświadczenie zarówno w Polsce, jak i za granicą, pracując w pracowniach projektowych w Holandii i Niemczech.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Remont – metoda odświeżenia i modernizacji twojego domu
Remont – metoda odświeżenia i modernizacji twojego domu
Remont to nieodłączny element cyklu życia każdego domu. Bez względu na to, czy chcesz odświeżyć wygląd swojego wnętrza, remont jest niezwykle ważnym procesem.
Ostatnie wpisy