Dekoracyjne oświetlenie tarasu

Dekoracyjne oświetlenie tarasu
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dekoracyjne oświetlenie tarasu buduje niesamowity klimat tego miejsca – sprawia, że jeszcze bardziej chce się tam wypoczywać. Dobrze więc, aby było trwałe i energooszczędne. Oto pomysły, które warto rozważyć. 

Jaki taras chcemy oświetlić?

Wybierając rodzaj oświetlenia, mamy do dyspozycji:

 • oświetlenie solarne,
 • oświetlenie zasilane z sieci.

Każde ma swoje zalety, wady i mieni się setkami różnych rodzajów lamp, pochodni i świecidełek. Przede wszystkim trzeba je jednak dobrać do rodzaju tarasu, którym dysponujemy. Do prostego tarasu naziemnego z królującym wszędzie drewnem świetnie będą pasowały np. lampiony solarne vintage lub kolorowe girlandy światełek. Raczej nie użyjemy ich jednak do ozdobienia nadziemnego tarasu w modernistycznym stylu, który pokryty został płytkami ceramicznymi. Z kolei w przypadku chęci oświetlenia tarasu okazałego budynku nawiązującego do historycznej architektury dobrym pomysłem mogą okazać się np. imitacje dawnych ulicznych latarni.

Image from: pixabay.com

Na co zwracać uwagę?

Spójność to cecha, którą powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze oświetlenia tarasowego. Tylko wtedy łatwo będzie poznać, że zostało gruntownie przemyślane – również jeśli chodzi o zgodność np. z elewacją domu. 

Warto, aby oświetlenie tarasowe:

 • było wykonane w sposób solidny i z trwałego materiału (np. aluminiowe, stalowe),
 • zostało fabrycznie przewidziane do instalacji na zewnątrz,
 • było dobrze zabezpieczone przed korozją,
 • posiadało wysoką klasę odporności przeciwpożarowej,
 • miało wysoki współczynnik szczelności IP: oznacza się go dwoma cyframi, gdzie oświetlenie zewnętrzne powinno mieć przynajmniej IP44. W przeciwnym wypadku istnieje obawa, że do wnętrza mogą dostawać się drobiny kurzu lub wilgoć.  

Oświetlenie solarne i ledowe

Dekoracyjne oświetlenie tarasu powinno być również możliwie energooszczędne. Należy pamiętać, że chodzi nam o walor estetyczny, nie zaś np. o funkcjonalne oświetlenie podjazdu lub domu tak, aby zwiększyć bezpieczeństwo np. przed intruzami. Z tego powodu zaleca się wybór między

 • energooszczędnym oświetleniem ledowym a
 • lampami solarnymi, które świecą dzięki niewielkiemu ogniwu magazynującemu energię słoneczną.

Listwy oświetleniowe led pozwolą dość subtelnie rozświetlić taras np. z poziomu podłogi. Dzięki nim możliwe jest podkreślenie szczególnie efektownych miejsc małej przydomowej architektury. Można też postawić na oświetlenie led punktowe. Warto zadbać, aby zakupione przez nas elementy oświetlające były wodoodporne.

Oświetlenie solarne to z kolei prostota, niewielkie koszty i wielka różnorodność kształtów i stylowych lamp czy lampionów, które można dopasować do wielu rodzajów tarasu.   

Lampiony, girlandy i pochodnie, czyli dekoracyjne oświetlenie tarasu w dużej różnorodności 

Decydując się na dekoracyjne oświetlenie tarasu, mamy do wyboru mnóstwo możliwości, dostępnych zarówno w supermarketach, specjalistycznych sklepach, jak i w internecie. Zwłaszcza w kategorii oświetlenia solarnego popularne będą:

 • kinkiety zewnętrzne: nie tylko dekoracyjne, ale też bardzo praktyczne,
 • lampy tarasowe stojące i wiszące: wariant stojący dobrze wkomponuje się w styl dużego tarasu, wiszący zaś z powodzeniem może znaleźć się nad stołem,
 • dekoracyjne girlandy led lub solarne: wciąż bardzo popularne, mogą być białe lub kolorowe i obiegać taras dookoła,   
 • lampiony ogrodowe: zarówno nawiązujące do tych tradycyjnych chińskich z papierowym lub tekstylnym abażurem, jak też imitujące np. lampy naftowe,
 • świeczniki do postawienia na stole lub w narożnikach tarasu,
 • pochodnie ogrodowe w bardziej klasycznym lub modernistycznym designie.   

Warto też zastanowić się nad rolą, jaką ma pełnić oświetlenie tarasu. Jeśli zależy nam na bardziej ostrym świetle – być może lepsze będą ledy. Jeżeli natomiast chcemy utrzymać niewymuszony nastrój bladej, jakby księżycowej poświaty – oświetlenie solarne zda egzamin.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wprowadzić diety BARF dla twojego psa: zalety i porady
Jak wprowadzić diety BARF dla twojego psa: zalety i porady
Dowiedz się, jak prawidłowo wprowadzić diety BARF dla twojego psa. Uzyskaj wiedzę na temat zalet takiej diety i odkryj praktyczne porady na temat jej wprowadzenia.
Ostatnie wpisy