Jak zabezpieczyć łazienkę przed wodą i wilgocią?

Jak zabezpieczyć łazienkę przed wodą i wilgocią?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Łazienka to miejsce szczególnie narażone na działanie wody i wilgoci, dlatego też wymaga zastosowania szczególnych środków zabezpieczających. Aby skutecznie zmniejszyć ilość wilgoci utrzymującej się we wnętrzu łazienki, trzeba przede wszystkim zadbać o prawidłowy system wentylacji. Sprawnie działająca wentylacja grawitacyjna pomaga pozbyć się nadmiaru pary wodnej, dzięki czemu nie będzie ona osadzać się na ścianach i sufitach. Mniej pary w łazience oznacza z kolei brak problemów z zagrzybieniem i zapleśnieniem ścian, co przekłada się na zdrowsze powietrze w domu.

Aby skutecznie zabezpieczyć łazienkę przed działaniem wody i wilgoci, należy zastosować również specjalistyczne środki. Sam proces zabezpieczenia wrażliwych elementów łazienki nosi nazwę hydroizolacji i polega na nałożeniu na te elementy tzw. folii w płynie. Pierwszym etapem prac jest odpowiednie przygotowanie powierzchni, na którą nakładana będzie folia. Musi ona zostać oczyszczona z brudu i kurzu, a następnie pokryta specjalnym preparatem gruntującym zmniejszającym jej chłonność. Zazwyczaj hydroizolację łazienki wykonuje się w miejscach najbardziej narażonych na wilgoć i wodę. Izolacja obejmuje więc całą podłogę wraz z dziesięciocentymetrową powierzchnią ścian znajdującą się powyżej podłogi, wszelkiego rodzaju połączenia z sanitariatami, ściany wokół umywalki i wanny oraz całą ścianę w kabinie prysznicowej od podłogi do sufitu.

Po odpowiednim zagruntowaniu powierzchni można przystąpić do nakładania folii w płynie. Można to robić na kilka sposobów, wykorzystując do tego celu pędzel, wałek lub packę. Zaleca się, aby nałożona powierzchnia posiadała grubość przynajmniej 1 mm. Kiedy pierwsza z nałożonych warstw folii wyschnie, można przystąpić do nakładania drugiej. Co ważne, druga warstwa powinna być nakładana poprzecznie do pierwszej. Chodzi tu o zapewnienie jak największej szczelności. Taki system nakładania jest najbardziej skuteczny i pozwala zmniejszyć ryzyko występowania miejsc, które nieopatrznie nie zostały zaizolowane. W miejscach newralgicznych, takich jak narożniki czy krawędzie powinno się dodatkowo zastosować taśmy i narożniki uszczelniające. Po całkowitym wyschnięciu nałożonych elementów można przystąpić do kładzenia płytek ceramicznych.

Efektem wykonanych prac izolacyjnych jest powstanie elastycznej powłoki, która skutecznie chroni przed wilgocią i wodą. Tego typu hydroizolacja sprawdza się zwłaszcza w łazienkach znajdujących się w blokach mieszkalnych. Dzięki dodatkowemu zabezpieczeniu nawet w przypadku zalania łazienki, można mieć pewność, że woda nie przeniknie przez strop i nie zaleje sąsiada. Elastyczna powłoka z folii w płynie pomaga także zmniejszyć ryzyko odspajania się płytek ceramicznych wskutek pojawiających się drgań czy wibracji.

Aby całkowicie zabezpieczyć łazienkę przed wodą i wilgocią, warto pomyśleć także o zastosowaniu wodoszczelnych fug, które nie chłoną wody. W związku z tym, że pleśnie i grzyby najbardziej lubią osadzać się fugach i miejscach łączeń sanitariatów ze ścianą, dobrze jest użyć mas spoinujących i środków uszczelniających z dodatkiem środków biobójczych. Dzięki nim pleśnie i grzyby nie będą miały możliwości rozwoju, a cała łazienka dłużej zachowa efektowny wygląd.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne stoły loftowe do twojego domu?
Jak wybrać idealne stoły loftowe do twojego domu?
Przekształć swoje miejsce za pomocą wyjątkowych stołów loftowych. Dowiedz się, jak można je wybrać, dopasować do swojego stylu i jak mogą one wpływać na całe wnętrze.
Ostatnie wpisy