Jak uniknąć zagrzybienia łazienki?

Jak uniknąć zagrzybienia łazienki?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zachowanie higieny i czystości łazienki to bardzo ważny czynnik dla naszego komfortu i zdrowia. Wilgoć w tym pomieszczeniu jest zawsze na wysokim poziomie, dlatego trzeba zadbać o to, aby nie doprowadzić do wytworzenia się grzybów i pleśni. Pojawiają się one na ceramice sanitarnej, płytkach, ścianie oraz suficie.

W związku z tym, że podczas kąpieli, zwłaszcza ciepłych, wytwarza się para, osadza się ona łatwo w całej łazience, powodując zagrożenie powstania grzybów. Warto zastosować takie rozwiązania, które temu zapobiegną.

Lepiej zapobiegać

Jako użytkownicy łazienki, możemy sami zadbać o to, aby nie wytworzył się niebezpieczny grzyb. Już w momencie urządzania łazienki, trzeba zaplanować ją tak, aby w przyszłości nie powstawał problem nadmiernej wilgoci pleśni.

Działania prewencyjne są mniej kosztowne niż późniejsze usuwanie zagrzybienia lub ewentualnych konsekwencji zdrowotnych spowodowanych powstałym zanieczyszczeniem. Aby grzyb nie wchodził w mury, trzeba zastosować odpowiednia izolację zanim położymy płytki na ścianie. Może ona przybierać formę:

– folii w płynie, którą można stosować w betonie, tynkach cementowych, cementowo-wapiennych i gipsowych,a także w płytach gipsowo-kartonowych
– zaprawy hydroizolacyjnej do różnego rodzaju podłoża z wyjątkiem murów mieszanych
– masy uszczelniającej, która zabezpiecza przed wilgocią oraz środkami chemicznymi

Do tego odpowiedni preparat gruntujący i zabezpieczenie gotowe. Dobry wykonawca łazienki sam powinien nam taką izolację zaproponować, ale też powinniśmy zadbać, aby fachowiec ją zastosował. To samo robimy, jeśli zamierzamy wyremontować łazienkę.

Gdy wcześniej takiej izolacji nie mieliśmy, warto to zmienić i ją zastosować. Wybór metody zależy na pewno od podłoża, a także od specjalisty, który taką izolację ma nałożyć. Płytki dobrane do łazienki powinny mieć odpowiedni stopień nasiąkliwości. Najlepiej niech ona będzie określana na poziomie 3%. Wtedy można być pewnym, że wilgoć nie zajmie naszych płytek łazienkowych i nie spowoduje powstawania grzybów.

Codzienne nawyki, które zapewnią bezpieczeństwo łazienki

Dobrze położona izolacja przeciwwilgociowa to jest bardzo ważny aspekt, który na pewno zabezpieczy łazienkę przed powstawaniem pleśni. Odpowiednia cyrkulacja powietrza sprawia, że wilgoć nie ma gdzie się odkładać i po prostu wyparowuje z łazienki.

Nie można zapomnieć w momencie urządzania łazienki lub jej remontowania o kratkach wentylacyjnych, które zadbają o podstawowy przewiew.. Jeśli chcemy być pewni, że wilgoć wyparuje szybciej, możemy zastosować wentylację mechaniczną, która będzie działać również po opuszczeniu łazienki i zgaszeniu światła.

Jest ona często stosowania w pensjonatach czy hotelach, dlaczego więc nie zastosować jej w naszych domach. Dobrze, aby wentylacja mechaniczna była sterowana. W momencie nagromadzenia się wilgoci, daje to możliwość jej włączenia w każdym momencie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Tworzenie zdrowego mikroklimatu w domu: praktyczne porady
Tworzenie zdrowego mikroklimatu w domu: praktyczne porady
Dowiedz się, jak poprawić jakość powietrza i atmosfery w swoim domu. Praktyczne porady na utworzenie zdrowej przestrzeni na co dzień.
Ostatnie wpisy