Jak zabezpieczyć łazienkę przed wodą i wilgocią?

Jak zabezpieczyć łazienkę przed wodą i wilgocią?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Łazienka to miejsce szczególnie narażone na działanie wody i wilgoci, dlatego też wymaga zastosowania szczególnych środków zabezpieczających. Aby skutecznie zmniejszyć ilość wilgoci utrzymującej się we wnętrzu łazienki, trzeba przede wszystkim zadbać o prawidłowy system wentylacji. Sprawnie działająca wentylacja grawitacyjna pomaga pozbyć się nadmiaru pary wodnej, dzięki czemu nie będzie ona osadzać się na ścianach i sufitach. Mniej pary w łazience oznacza z kolei brak problemów z zagrzybieniem i zapleśnieniem ścian, co przekłada się na zdrowsze powietrze w domu.

Aby skutecznie zabezpieczyć łazienkę przed działaniem wody i wilgoci, należy zastosować również specjalistyczne środki. Sam proces zabezpieczenia wrażliwych elementów łazienki nosi nazwę hydroizolacji i polega na nałożeniu na te elementy tzw. folii w płynie. Pierwszym etapem prac jest odpowiednie przygotowanie powierzchni, na którą nakładana będzie folia. Musi ona zostać oczyszczona z brudu i kurzu, a następnie pokryta specjalnym preparatem gruntującym zmniejszającym jej chłonność. Zazwyczaj hydroizolację łazienki wykonuje się w miejscach najbardziej narażonych na wilgoć i wodę. Izolacja obejmuje więc całą podłogę wraz z dziesięciocentymetrową powierzchnią ścian znajdującą się powyżej podłogi, wszelkiego rodzaju połączenia z sanitariatami, ściany wokół umywalki i wanny oraz całą ścianę w kabinie prysznicowej od podłogi do sufitu.

Po odpowiednim zagruntowaniu powierzchni można przystąpić do nakładania folii w płynie. Można to robić na kilka sposobów, wykorzystując do tego celu pędzel, wałek lub packę. Zaleca się, aby nałożona powierzchnia posiadała grubość przynajmniej 1 mm. Kiedy pierwsza z nałożonych warstw folii wyschnie, można przystąpić do nakładania drugiej. Co ważne, druga warstwa powinna być nakładana poprzecznie do pierwszej. Chodzi tu o zapewnienie jak największej szczelności. Taki system nakładania jest najbardziej skuteczny i pozwala zmniejszyć ryzyko występowania miejsc, które nieopatrznie nie zostały zaizolowane. W miejscach newralgicznych, takich jak narożniki czy krawędzie powinno się dodatkowo zastosować taśmy i narożniki uszczelniające. Po całkowitym wyschnięciu nałożonych elementów można przystąpić do kładzenia płytek ceramicznych.

Efektem wykonanych prac izolacyjnych jest powstanie elastycznej powłoki, która skutecznie chroni przed wilgocią i wodą. Tego typu hydroizolacja sprawdza się zwłaszcza w łazienkach znajdujących się w blokach mieszkalnych. Dzięki dodatkowemu zabezpieczeniu nawet w przypadku zalania łazienki, można mieć pewność, że woda nie przeniknie przez strop i nie zaleje sąsiada. Elastyczna powłoka z folii w płynie pomaga także zmniejszyć ryzyko odspajania się płytek ceramicznych wskutek pojawiających się drgań czy wibracji.

Aby całkowicie zabezpieczyć łazienkę przed wodą i wilgocią, warto pomyśleć także o zastosowaniu wodoszczelnych fug, które nie chłoną wody. W związku z tym, że pleśnie i grzyby najbardziej lubią osadzać się fugach i miejscach łączeń sanitariatów ze ścianą, dobrze jest użyć mas spoinujących i środków uszczelniających z dodatkiem środków biobójczych. Dzięki nim pleśnie i grzyby nie będą miały możliwości rozwoju, a cała łazienka dłużej zachowa efektowny wygląd.

Amadeusz Keler
Amadeusz Keler jest absolwentem architektury krajobrazu na SGGW w Warszawie. Zdobywał doświadczenie zarówno w Polsce, jak i za granicą, pracując w pracowniach projektowych w Holandii i Niemczech.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Meble drewniane: Sztuka wnętrzarska z przeszłości do teraźniejszości
Meble drewniane: Sztuka wnętrzarska z przeszłości do teraźniejszości
W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego meble drewniane są prawdziwą sztuką wnętrzarską, która przeszła z historii do teraźniejszości.
Ostatnie wpisy