Umywalka nablatowa czy wpuszczana – co wybrać?

Umywalka nablatowa czy wpuszczana – co wybrać?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Obecnie na rynku możemy spotkać dwa nowoczesne rodzaje umywalek: nablatowe oraz wpuszczane. Mogą nam one sprawić niemały problem podczas urządzania łazienki. Która umywalka będzie lepsza, ładniejsza i bardziej funkcjonalna? Warto dowiedzieć się co charakteryzuje oba te rozwiązania, aby następnie móc dokonać najlepszego wyboru.

Dlaczego warto wybrać umywalkę nablatową?

Umywalka nablatowa jest nowoczesnym rozwiązaniem, które wciąż zyskuje na swej popularności. Czym wyróżnia się ten rodzaj umywalki? Bryła produktu osadzona jest na blacie, wystając troszeczkę ponad jego powierzchnię, natomiast syfon i rury odpływowe znajdują się pod blatem, np. są ukryte w szafce.

Zalety:

  • wysoki rant umywalki nablatowej powoduje, iż woda nie chlapie na blat – dzięki takiemu rozwiązaniu umywalka zachowuje swój estetyczny wygląd przez dłuższy czas;
  • miejsce styku umywalki nablatowej z szafką jest wyraźnie odsłonięte i zaznaczone – zapobiega to gromadzeniu się w nim kurzu oraz ułatwia utrzymanie czystości w łazience;
  • zastosowanie blatu stanowi dużą korzyść – blat zapewnia dodatkową przestrzeń do przechowywania kosmetyków czy innych drobiazgów;
  • wyższy brzeg umywalki nablatowej podwyższa komfort jej użytkowania, ułatwia mycie twarzy czy golenie się;
  • nieestetyczne elementy montażowe zostają ukryte w szafce. Można je także dekoracyjnie wyeksponować pod blatem, podążając za nowymi i odważnymi trendami.

Wady:

  • umywalki nablatowe to rozwiązanie, za które trzeba zapłacić więcej niż za standardowe modele ścienne czy umywalki wpuszczane w blat.

Do jakiej łazienki pasuje umywalka nablatowa?

Jeśli chodzi o umywalkę nablatową to metraż pomieszczenia nie ma żadnego znaczenia. Model ten idealnie wpasuje się w większe jak i w mniejsze pomieszczenia łazienkowe – wszystko jest zależne od kształtu i wielkości wybranej przez nas umywalki. Umywalka nablatowa jest modelem, który najlepiej sprawdza się w nowoczesnych łazienkach należących do użytkowników nie bojących się odważnych pomysłów i innowacji. Dlaczego? Na rynku znajdziemy dużą ilość najróżniejszych umywalek nablatowych w każdym kształcie począwszy od klasycznych umywalek okrągłe czy prostokątne, poprzez bardziej wyszukane: w kształcie muszli czy strumyków.

Dlaczego warto wybrać umywalkę wpuszczaną w blat?

Umywalka wpuszczana w blat jest klasycznym rozwiązaniem w strefie umywalkowej, które wciąż cieszy się powodzeniem. Jakie zalety posiada ten typ umywalki?

Zalety:

  • umywalka wpuszczana w blat zajmuje niewiele miejsca – sprawdzi się ona zatem w łazienkach, które dysponują niewielkim metrażem;
  • wszystkie nieestetyczne elementy montażowe np. rury odpływowe czy syfon, mogą zostać ukryte. Sprawi to, iż cała konstrukcja umywalkowa będzie prezentować się estetycznie oraz podkreśli wystrój całego pomieszczenia. Można też zamontować umywalkę na blacie bez szafki – wówczas całość zyska surowy i nowoczesny charakter;
  • poprzez wpuszczenie umywalki w blat chronione są mebel przed bezpośrednim kontaktem z wodą.

Wady:

-umywalka wpuszczana w blat zajmuje dużo miejsca w szafce – może to utrudnić jej funkcjonalne zagospodarowanie. Również rzeczą niemożliwą jest zamontowanie szuflady tuż pod blatem – w tym miejscu jest spód umywalki.

W jakiej łazience warto zastosować umywalkę wpuszczaną w blat?

Wpuszczenie umywalki w blat sprawia, że umywalka łazienkowa oraz szafka stają się jednolitą bryłą o płaskiej powierzchni. Dzięki temu strefa umywalkowa zyskuje na lekkości, a wnętrze łazienkowe staje się optycznie większe.

W sytuacji umywalki wpuszczanej w blat najważniejszą rolę odgrywa wybór odpowiedniej szafki. Musi ona pasować do wybranej umywalki. Umywalka będzie funkcjonalna wówczas, kiedy jej krawędź będzie dobrze dopasowana do blatu. Spowoduje to, iż nie będzie się ona przesuwać podczas użytkowania, natomiast zabrudzenia nie będą wnikać w szczelinę między blatem a umywalką.

Umywalka wpuszczana w blat jest ukłonem w kierunku klasyki – model ten jest wykorzystywany przy aranżacji łazienek już od wielu lat. Nie oznacza to jednak, że nie możemy jej wykorzystywać w czasie aranżowania łazienki w nowocześniejszym stylu. Wystarczy dobrać odpowiednią szafkę oraz baterię, aby umywalka wpuszczana zyskała bardziej nowoczesny wyraz.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zaprojektować dom swoich marzeń: poradnik dla przyszłych właścicieli
Jak zaprojektować dom swoich marzeń: poradnik dla przyszłych właścicieli
Marzenie o własnym domu jest dla wielu ludzi jednym z najważniejszych celów życiowych. Projektowanie domu to kluczowy etap w realizacji tych marzeń. Jak zaprojektować dom swoich marzeń i czym kierować się przy jego projektowaniu?
Ostatnie wpisy